Kommande försäljning Tollare Nacka kommun

Pris Kontakta mäklare
Boarea 206 kvm
Antal rum 7 rum
Avgift
7 766 kr
Mäklare Nacka

Kommande försäljning Tollare Nacka kommun

Välkommen till detta helt fantastiska townhouse beläget i hjärtat av Tollare, ett område helt omgivet av grönska precis invid Lännerstasundet. Här erbjuds ett hem där moderna materialval möter en genomtänkt planlösning, perfekt för både vardagsliv och sociala sammanhang. Med sina fyra våningsplan, stora fönsterpartier som ger ett fantastiskt ljusinsläpp och flera uteplatser skapas en fantastiskt känsla mellan inne och utemiljön. Som om det inte vore tillräckligt har man även ett helt unikt orangeri som fungerar som ett extra rum året runt. Perfekt för att njuta av en bok under vår eller höst eller en trevlig fördrink under sociala förhållanden.

Via sin privat parkeringsplats (med plats för 2 bilar) når man husets trevliga entré med plats för avhängning. Golvet är stenlagt vilket är uppskattat under vinterhalvåret

Välkommen till detta helt fantastiska townhouse beläget i hjärtat av Tollare, ett område helt omgivet av grönska precis invid Lännerstasundet. Här erbjuds ett hem där moderna materialval möter en genomtänkt planlösning, perfekt för både vardagsliv och sociala sammanhang. Med sina fyra våningsplan, stora fönsterpartier som ger ett fantastiskt ljusinsläpp och flera uteplatser skapas en fantastiskt känsla mellan inne och utemiljön. Som om det inte vore tillräckligt har man även ett helt unikt orangeri som fungerar som ett extra rum året runt. Perfekt för att njuta av en bok under vår eller höst eller en trevlig fördrink under sociala förhållanden.

Via sin privat parkeringsplats (med plats för 2 bilar) når man husets trevliga entré med plats för avhängning. Golvet är stenlagt vilket är uppskattat under vinterhalvåret. Här finner man ett badrum med badkar, tvättmaskin samt torktumlare, wc samt handfat. Man har ett trevligt mindre rum som fungerar både som gästrum eller som ett perfekt hemmakontor. Utöver det har man ett stort sovrum som idag nyttjas som gästrum/biorum med utgång till en privat uteplats med trevlig kvällsol. En våning upp når man köket som är väl tilltaget med generösa arbetsytor. Här finns plats för en matgrupp som rymmer 6–10 personer. I anslutning till köket ligger det ljusa och luftiga vardagsrummet, som med sina stora fönsterpartier ger en harmonisk känsla. Via köket når du även en rymlig bro över till föreningens helt underbara trädgård. Här kan man njuta av ett glas vin i solen samtidigt som grillen går varm och gården är perfekt för både barn med spring i benen som för den med intresse av odlingar. Mellan kök och vardagsrum har man en stilren öppenspis.

Vidare en trappa upp finner man två stora och härliga sovrum. Rummen är motsvarande stora och har generösa förvaringsmöjligheter och tillgång till förvaring via walk in closet samt ett badrum i smakfullt utförande. Vidare upp, högst upp i huset, finner man ett stort sovrum med enastående utsikt över innergården via flertalet fönster. Även här har man tillgång till en stor walk in closet samt ett smakfullt badrum. Badrummen har en stor duschhörna som är utrustad med en Orbitaldusch som är världens första cirkulära dusch vilket rengör och återvinner vattnet i realtid. Man når även husets orangeri som med sin inglasning blir ett magiskt rum oavsett om man har en middag och man vill ta en fördrink eller vill läsa en bok under vårens första soldagar. Här finns gott om plats för både en matgrupp och en bekväm soffhörna.

Utöver detta har fastigheten både solceller vilket hjälper till att producera el och hålla nere elkostnaderna samt ett KNX-styrsystem från Schneider styr idag merparten av belysningen och delvis övriga elektriska komponenter som eluttag. Flexibel och programmerar funktion av belysningsbrytare/eluttag och utbyggbar med övrig funktionalitet inom KNX-systemet .

Föreningen är stor och välkänd i Tollare och består av 11 townhouse med 22 parkeringsplatser. Föreningen bildades 2020 och är en äkta förening som äger marken. Föreningen har en stabil ekonomi och låg belåning om ca 8 700 sek/kvm.

Att bo i Tollare är livskvalitet, där närheten till vattnet, skärgårdsklippor och natur inramar vardagen. Tollare som är ett relativt nytt område i Nacka har mycket snabbt fått en egen identitet och blivit ett mycket omtyckt och populärt område. Här bor man precis invid naturen (Tollare naturreservat) men samtidigt som man tar sig in till Slussen på ca 20 minuter kommunalt. Området växer löpande med strandpromenad som ansluter till en småbåtshamn och på en nyanlagd flytbro kan man fortsätta ut till den lilla ön Mårtens Holme. Här finns flertalet skolor och förskolor, mysiga restauranger såsom Bruket, sushi, Tollare folkhögskola samt bageriet Grindstugan. För den som är sugen på en glass så är glassbaren Kennys Gelato ett självklart val. Under sommaren har man nära till bad vid Boobadet och Bagarsjön med sandstrand sommartid och plogning för skridskoåkning vintertid.

Varmt välkomna på visning!

Behöver du hjälp med att sälja din bostad?

Ska du köpa och behöver sälja?

Boka kostnadsfri värdering
Visa alla bilder
Visa alla bilder
Visa alla bilder
Visa film

Kontakta mäklare för visning

Anmäl intresse

Planlösning

Dokument & information

Stadgar
Årsredovisning 2023
Energideklaration

Vad är din bostad värd?
Vi hjälper dig med en kostnadsfri värdering

Boka här