Välkomna till Trollesundsvägen 100. Här erbjuds nu en genomgående renoverad och fräsch 3:a i en av söderorts största föreningar. Lugnt och insynsskyddat belägen en trappa upp i populär förening med god ekonomi. Lägenheten är genomgående ljus med rymliga rum. Stor balkong i härligt solläge och utsikt mot innergård. Delvis öppen planlösning med matrum i anslutning till vardagsrum. Gott om plats för stort matbord i matrum. Snyggt renoverat kök (2005) med rejäla arbetsytor och förvaringsmöjligheter. Luftigt och ljust vardagsrum med parkett på golv samt utgång till den generösa balkongen. Renoverat (2019, stambytt och helkaklat badrum med golvvärme, badkar och tvättmaskin. Rymlig entréhall med mycket goda avhängnings och förvaringsmöjligheter. Intilliggande klädkammare för praktisk förvaring. Rymligt och ljust sovrum i anslutning till entréhallen. Mycket goda förvaringsmöjligheter och gott om plats för dubbelsäng. Ytterligare sovrum med fönster mot innergård och bra förvaring i vägghängda skåp.
Till lägenheten hör dessutom två st förråd. Bostaden är i föreningens dokument en tvåa men disponeras med sina två sovrum och vardagsrum som en trea.
Här bor ni i en stor HSB-förening som tidigare kallats "Lilla Södermalm". Bostadsrättsföreningen HSB Högdalen är en stor och välskött förening som bl.a. består av 751 bostadsrätter. Några av fördelarna som de boende i föreningen får är:
- Internet från Telenor för 89 kr/månad
- Låga elkostnader med IMD El. (Snittkostnad för en bostad likt denna är på ca 200 kr per månad totalt).
- Möjlighet att hyra föreningslokal.
- Tillgång till bastu & gym.
- Flera tvättstugor, cykelrum och barnvagnsrum.
** Bostaden är i föreningens ursprungliga dokument registerad som 2 r.o.k. men disponeras som 3 r.o.k.**
Högdalen är ett av Söderorts mest växande områden. På senare år har Högdalen fått ny simhall, nya fotbollsplaner, förskolor, skatepark och med ett fantastiskt utökat utbud i centrum av restauranger, butiker och service. Med sitt behagliga avstånd till stan och sina goda kommunikationsmöjligheter har Högdalen kommit att bli en uppskattad knytpunkt för Söderorts invånare.
Med utmärkta kommunikationsmöjligheter från tunnelbana och buss, där Högdalens centrum såväl som Bandhagens bara ligger några minuter bort, tar det endast 19 minuter med tunnelbana till T-Centralen. Bussar trafikerar även till Älvsjö och Huddinge. För den bilburne når ni södra länken på ca 5 minuter.
I Högdalens centrum finns ett stort utbud av servicebutiker som Ica, Coop, Matdax och Pressbyrån, samt flertalet restauranger såsom Babas Burgers, Engelbrekts, Högdalens fisk, Oh poké med flera. Här finns även apotek, vårdscentral, Jysk, Systembolaget samt sporthall och simhall. Högdalen är en knytpunkt och erbjuder fantastiska kommunikationer för vidare färd i Stockholm i form av både bussar och tunnelbana. Till T-Centralen tar det endast 19 minuter med tunnelbana. I närområdet finns sjön Magelungen där du kan bada på sommaren.
I Bandhagens tidstypiska och charmiga 50-talscentrum finns apotek, matbutik, restauranger och det populära fiket Chateau.
Närhet även till Stureby och i Bandhagen ligger populära Bandängens parklek. Ett omtyckt utflyktsmål för familjer i området. Där finns en gård med smådjur som barnen gärna får klappa på samt en stor lekplats med plaskdamm om sommaren. På vintern ges möjlighet till skridskoåkning och pulka i backen bredvid. I närområdet finns även möjlighet till skogspromenader i Rågsveds naturreservat och på sommaren kan du bada i sjön Magelungen.
Varmt välkommen till visning!