Mäklare & kontor Spanien
1 / 5
Visning: 11 okt. 11:30

Till salu Nedre Gärdet - Östermalm Stockholm kommun

Artillerigatan 76, 6tr

Högst upp - låg månadsavgift!

* Låg månadsavgift
*Brf-lån endast 2 829 kr i lån/kvm boyta
* Bredband 1 Gbit/s & 17 tv-kanaler ingår i månadsavgiften
* Bostaden har 2 lägenhetsförråd

Välkommen till denna välplanerade 2:a i en av Gärdets bästa föreningar. Lägenheten är belägen högst upp i huset med massor med ljusinsläpp och ett insynsfritt läge. Vardagsrummet har en trevlig fiskbensparkett och ingång till kokvrån. Kokvrån är till stor del inredd som den var vid byggåret 1948. Här finns Ugn, spis, liten kyl och gott om luckor och skåp. Hall med gott om plats till förvaringsmöbler. Från hallens nås badrummet med badkar, wc-stol, handfat och handdukstork

* Låg månadsavgift
*Brf-lån endast 2 829 kr i lån/kvm boyta
* Bredband 1 Gbit/s & 17 tv-kanaler ingår i månadsavgiften
* Bostaden har 2 lägenhetsförråd

Välkommen till denna välplanerade 2:a i en av Gärdets bästa föreningar. Lägenheten är belägen högst upp i huset med massor med ljusinsläpp och ett insynsfritt läge. Vardagsrummet har en trevlig fiskbensparkett och ingång till kokvrån. Kokvrån är till stor del inredd som den var vid byggåret 1948. Här finns Ugn, spis, liten kyl och gott om luckor och skåp. Hall med gott om plats till förvaringsmöbler. Från hallens nås badrummet med badkar, wc-stol, handfat och handdukstork. Sovrum med stor skjutdörrsgarderob och plats för dubbelsäng och sängbord.

Föreningen registrerades 1946 och är en av Gärdets bästa föreningar med mycket bra ekonomi och fastighet i gott skick. Föreningens lån/kvm bostadsrättsyta är 2 829 kr enligt senaste årsredovisningen, vilket i en jämförelse är lågt för en förening som genomfört stambyte, renoverat fasader, tak, hissar, fönster, trapphus, mark och tvättmaskiner. Föreningen har 36 lokaler för uthyrning samt en samlingslokal som kan användas av de boende.

Endast 2-3 minuters promenad till en mycket uppskattad Hemköpsbutik och ett populärt Sats-gym. Några minuters promenad till gallerian Fältöversten
Kommunikationerna är de bästa tänkbara med både buss 1, 4, 57 och 72 samt tunnelbana Karlaplan och Stadion i direkt närhet till bostaden. Området är mycket attraktivt med närhet till allt som Östermalm och Gärdet har att erbjuda med shopping och nöje. Trevliga parker som Tessinparken och både Gärdesfältet samt Djurgården med skön natur för promenader i stillhet. I hela området finns ett fantastiskt utbud av allt man kan önska, så som caféer, restauranger och butiker.

Läs hela beskrivningen
Pris 5 500 000 kr 129 412 kr/kvm
Antal rum 2 rum
Boarea 42,5 kvm
Avgift
1 603 kr
Bostadstyp Lägenhet

Dela objekt

Visa alla bilder
Visa alla bilder
Visa alla bilder
Visa film

Välkommen på visning!

Nu har du chansen att uppleva din potentiella nya bostad på plats! Vi ser fram emot att träffa dig och guida dig genom alla unika detaljer och möjligheter som detta hem erbjuder. Välj den tid som passar dig bäst här nedan.

söndag 11 oktober kl. 11:30 - 12:00

Välkommen på visning! Anmäl er gärna till visningen i annonsen på notar.se

Anmäl dig

Kontaktpersoner

Kristina Wiig

Extra kontaktperson
Språk: Svenska, Engelska

Visa intresse

Är du nyfiken på nästa steg? Registrera dina uppgifter, så finns möjligheten för oss att nå dig med mer information eller svara på de funderingar du har kring bostaden.


Bostadsfakta

Område

Nedre Gärdet - Östermalm

Stockholm kommun

Visa på karta Artillerigatan 76, 6tr 11530 Stockholm

Viktig information inför ett bostadsköp