Kommande försäljning Södermalm Stockholm kommun

Pris Kontakta mäklare
Boarea 80 kvm
Antal rum 3 rum
Avgift
4 140 kr
Mäklare Hornstull

Kommande försäljning Södermalm Stockholm kommun

Välkommen till denna arkitektritade 3:a (Robert Öhman) med välplanerade ytor och balkong som vetter mot lugn innergård.
Bostaden är genomgående ljus och väldisponerad med ett lättmöblerat vardagsrum med gott om plats för såväl soffmöblering som matsalsbord invid det stora fönsterpartiet som släpper in fint med ljus i rummet. Här kommer du även ut till den södervända balkongen. Vidare finns ett stilfullt och fullutrustat kök med matplats för ca fyra personer. Bostaden har två sovrum varav ett större med plats för dubbelsäng och en generös klädkammare samt ett rum som passar alldeles utmärkt som barnrum eller arbetsrum för den som så önskar. Kaklat badrum med duschhörna, kommod med dubbla handfat samt tvättmaskin. Här bor du i en stabil och välskött förening med mycket god ekonomi tack vare flertalet kommersiella lokaler (bla

Välkommen till denna arkitektritade 3:a (Robert Öhman) med välplanerade ytor och balkong som vetter mot lugn innergård.
Bostaden är genomgående ljus och väldisponerad med ett lättmöblerat vardagsrum med gott om plats för såväl soffmöblering som matsalsbord invid det stora fönsterpartiet som släpper in fint med ljus i rummet. Här kommer du även ut till den södervända balkongen. Vidare finns ett stilfullt och fullutrustat kök med matplats för ca fyra personer. Bostaden har två sovrum varav ett större med plats för dubbelsäng och en generös klädkammare samt ett rum som passar alldeles utmärkt som barnrum eller arbetsrum för den som så önskar. Kaklat badrum med duschhörna, kommod med dubbla handfat samt tvättmaskin. Här bor du i en stabil och välskött förening med mycket god ekonomi tack vare flertalet kommersiella lokaler (bla. ICA) som ger fina intäkter. Föreningen har även utöver detta ett eget garage i fastigheten.

Här bor du lugnt och skönt i ett av Stockholms mest attraktiva och trendiga områden. Kontinental stämning och kreativ atmosfär färgar tillvaron och i kvarteret finns bl.a. bageri, närbutik, skomakare, barer och caféer. I Hornstulls Galleria hittar du allt vad du kan tänkas behöva såsom kläd-, inrednings- och matbutiker samt systembolag. Pärlor i området som inte bör missas är Restaurang Tjoget, Restaurang Forma, Lasse i parken, Vurma, Debaser, Bistro Barbro och kvartersbion Rio. Förutom Hornstulls och Högalids generösa utbud av caféer, butiker och service finns vatten och grönområden inpå knuten och här kan du finna Södermalms Båtklubb eller varför inte hyra en kanot hos Långholmen Kajak och paddla dig runt i natursköna områden, ta ett pass i utegymmet som ligger i Pålsundsparken. På Reimersholme, Långholmen i Tantolunden och längs Årstaviken ges tillfälle till bad, natursköna motionsrundor och andra trevliga nöjen så som vinter- och sommarmarknader. Mycket goda kommunikationer med flertalet busslinjer samt T-banans röda linje som tar dig in till Stockholms city på några minuter. Hållplats för flygbussarna finns i Hornstull och tar dig till Arlanda på ca 45 minuter.

Varmt välkommen på visning!

Behöver du hjälp med att sälja din bostad?

Ska du köpa och behöver sälja?

Boka kostnadsfri värdering
Visa alla bilder
Visa alla bilder
Visa alla bilder
Visa film

Kontakta mäklare för visning

Anmäl intresse

Planlösning

Dokument & information

Stadgar
Energideklaration
Årsredovisning 2024

Vad är din bostad värd?
Vi hjälper dig med en kostnadsfri värdering

Boka här