Kommande försäljning Solna kommun

Pris Kontakta mäklare
Boarea 31 kvm
Antal rum 1 rum
Avgift
2 649 kr
Mäklare Solna

Kommande försäljning Solna kommun

På en av Gamla Råsundas trivsammaste gator hittar Ni denna rymliga och stilrena 1:a om 31 kvm i fastighet anno 1942. Lägenheten har en genomgående öppen planlösning och bjuder på ett generöst ljusinsläpp från två rejäla fönsterpartier vilket förstärker bostadens trivsamma känsla. Samtliga ytor utnyttjas optimalt och flera goda inredningsmöjligheter erbjuds. Compact living när det är som allra bäst! I vardagsrummet finns plats för både säng, soffa, tv-möbel, matplats samt annan önskvärd möblering. Kökets öppna planlösning mot vardagsrummet skapar en känsla av rymd. Här finns goda möjligheter till förvaring i lådor och bakom luckor. Badrummet är smakfullt inrett

På en av Gamla Råsundas trivsammaste gator hittar Ni denna rymliga och stilrena 1:a om 31 kvm i fastighet anno 1942. Lägenheten har en genomgående öppen planlösning och bjuder på ett generöst ljusinsläpp från två rejäla fönsterpartier vilket förstärker bostadens trivsamma känsla. Samtliga ytor utnyttjas optimalt och flera goda inredningsmöjligheter erbjuds. Compact living när det är som allra bäst! I vardagsrummet finns plats för både säng, soffa, tv-möbel, matplats samt annan önskvärd möblering. Kökets öppna planlösning mot vardagsrummet skapar en känsla av rymd. Här finns goda möjligheter till förvaring i lådor och bakom luckor. Badrummet är smakfullt inrett. Lägenheten har genomgått stambyte.

Lägenheten ligger i en stabil förening. Flera större renoveringar har genomförts från 2000 och framåt däribland stambyte och omdragning av el. Taket, fasaden samt hissen har också renoverats. I huset finns bastu, cykelrum, tvättstuga och förråd till lägenheterna.

Här bor ni i Råsundas och Solnas mest eftertraktade läge. Med charmiga stråk, bageri intill och Råsundavägen som erbjuder restauranger, caféer, livsmedelsbutiker och småbutiker är läget mer än attraktivt. Lite längre upp på Råsundavägen ligger Råsundas egen SF- biograf som presenterar det senaste från filmvärlden. För de som gillar natur och vackra promenadstråk/motionsspår så ligger både Råsta- och Lötsjö i närheten. Gångavstånd även till Hagaparken. Goda kommunikationer utmed Råsundavägen med buss 515 som tar dig till Odenplan på en kvart. Tunnelbanans blå linje (Näckrosen och Solna C) tar dig till T-centralen på 10 minuter samt bekvämt gångavstånd till pendeltåg vid Solna Station.

Solna som kommun växer något enormt. Bland annat byggs Solna och Vasastaden ihop och gör att Stockholms innerstad och Solna växer ihop. Arenastaden, Strawberry Arena och Mall Of Scandinavia ligger på några få minuters promenad från bostaden. Arenastadens shoppingmall är ett fullvärdigt alternativ, inte bara till Stockholm city, utan även till många internationella motsvarigheter med dess arkitektur, flaggskeppsbutiker, restauranger och evenemang utöver det vanliga.

Varmt välkommen på visning!

Behöver du hjälp med att sälja din bostad?

Extra kontaktperson

Sara Hultman

08-470 33 50 sara.hultman@notar.se

Ska du köpa och behöver sälja?

Boka kostnadsfri värdering
Visa alla bilder
Visa alla bilder
Visa alla bilder
Visa film

Kontakta mäklare för visning

Anmäl intresse

Planlösning

Dokument & information

Stadgar
Energideklaration
Årsredovisning 2023-2024

Vad är din bostad värd?
Vi hjälper dig med en kostnadsfri värdering

Boka här