Välkommen till denna välplanerade och mycket fina tvåa belägen med egen ingång från innergården på charmiga Hökens gata. Lägenheten är väldisponerad med ett rymligt vardagsrum med öppen planlösning mot ett stilfullt kök, lättmöblerat sovrum med plats för dubbelsäng, ett helkaklat badrum med tvättmaskin kombinerad torktumlare och dusch samt en välkomnande hall. Trevligt ljusinsläpp ges tack vare den genomgående och öppna planlösningen vilket ger en härlig känsla av rymd. Exemplarisk förvaring erbjuds i en rymlig garderob. Nu har du chans att förvärva en charmig lägenhet med villakänsla mitt i stan, med egen ingång från innergården använder du enkelt innergården som en förlängning av lägenheten. Sammanfattningsvis är detta en mycket fin och välplanerad bostad som tar tillvara på alla sina kvadratmeter och passar utmärkt för såväl ensamhushållet, paret eller den lilla familjen. Här bor du i en omtyckt förening som äger sin mark och som dessutom har bekvämligheter för sina boende så som en gemensam innergård, cykelrum, barnvagnsrum, returrum och tvättstuga
Välkommen till denna välplanerade och mycket fina tvåa belägen med egen ingång från innergården på charmiga Hökens gata. Lägenheten är väldisponerad med ett rymligt vardagsrum med öppen planlösning mot ett stilfullt kök, lättmöblerat sovrum med plats för dubbelsäng, ett helkaklat badrum med tvättmaskin kombinerad torktumlare och dusch samt en välkomnande hall. Trevligt ljusinsläpp ges tack vare den genomgående och öppna planlösningen vilket ger en härlig känsla av rymd. Exemplarisk förvaring erbjuds i en rymlig garderob. Nu har du chans att förvärva en charmig lägenhet med villakänsla mitt i stan, med egen ingång från innergården använder du enkelt innergården som en förlängning av lägenheten. Sammanfattningsvis är detta en mycket fin och välplanerad bostad som tar tillvara på alla sina kvadratmeter och passar utmärkt för såväl ensamhushållet, paret eller den lilla familjen. Här bor du i en omtyckt förening som äger sin mark och som dessutom har bekvämligheter för sina boende så som en gemensam innergård, cykelrum, barnvagnsrum, returrum och tvättstuga. I samma fastighet når du enkelt både tunnelbana och mataffär som också är några av föreningens hyresgäster vilket ger föreningen en god och stabil ekonomi.
Lägenheten ligger med ett attraktivt läge på Mosebacke som i sin tur ligger på vad som i folkmun brukar kallas Söders höjder, bara ett stenkast från Götgatan och Slussen. Torget skapades sedan Mosebacke drabbats av en omfattande brand 1857, då många byggnader i närmaste omgivningen brann ned till grunden. Delar av det nerbrunna området fick bilda ett nytt torg, Mosebacke torg. Mosebacke har ända sedan 1700-talet varit ett "nöjescentrum" i Stockholm. Södra Teatern som är belägen på torget invigdes 1859 och är omtyckt för sina terrasser med milsvid utsikt över hela Stockholm.
Här bor ni i ett perfekt läge i fina kvarter med direkt närhet till ett rikt utbud av shopping, restauranger och nöjesliv. Närhet till Medborgarplatsen och Götgatsbacken med uteserveringar och spännande barer. Runt husknuten finns goda kommunikationer från Slussen med både bussar och tunnelbana samt båtar ut till både Nacka och Djurgården. Även den idylliska Monteliusvägen vid Bastugatan finns alldeles i närheten om ni vill beundra en av Stockholms vackraste vyer.
Valmöjligheterna är många och trivseln lätt att finna. Varmt välkommen på visning!